Rugaciuni si povesti crestine pentru copii

Activitati, povestiri crestine...

Re: Rugaciuni si povesti crestine pentru copii

Mesajde violeta_argatu » Mar Mai 04, 2010 4:15 pm

buna! ma bucur tare mult ca va plac..eu ii citesc baietelului meu de fiecare data la culcare...nu stiu cat si cum retine, dar ...ii plac:).
Ca sa-ti raspund la intrebare... in general nu, nu au autorul trecut si nici drept de autor ;)...sunt scrise de preoti si la indemana oricui..tot ceea ce trebuie sa faci este sa dai un search sau sa intri pe www.crestin-ortodox.ro ... daca te intereseaza anumite carti, iti pot da cativa autori..mie de exemplu, imi plac foarte mult povestile crestine scrise de Vasile Marcu ("povestea corbului", "antonino", "randunica din ghebaceea", etc...). sunt pe aceeasi tema, dar un pic mai "lacrimogene" daca le pot spune asa...
Mama lui Ioan (6ani si o luna) si a Anei( 2 ani si 8 luni)
violeta_argatu
Moderator

Mesajde Aniela » Mar Mai 04, 2010 5:15 pm

Violeta, ce o poveste pe seara?
ca aseara ma citit o gramada, nu ne mai puteam opri...ne-a placut in mod special cea cu Sfanta treime - pentru ca am cautat acum ceva vreme cum sa ii explic si lui, si chiar mie, acest concept si nu am reusit bine...la data aceea...
apoi ne-a placut foarte mult cea cu "catelusul schiop"...
Multumesc foarte mult ca le postezi, mai continuam si in seara asta, dar in ritmul asta le terminam imediat.
:ymhug:
Mami de David Valentin(11 ani) si Daria Stefania(7 ani)
Aniela

Mesajde violeta_argatu » Mie Mai 05, 2010 4:42 pm

Nici o problema, Aniela...Povesti sunt o gramada...doritori sa fie;). pupici multi, dulci si apasati;)
violeta_argatu
Moderator

Mesajde Aniela » Mie Mai 05, 2010 5:42 pm

Am citit si aseara...2, 3...
David a plans la cea fetita careia i-a murit mama, ar fi trebuit sa le citesc eu inainte si apoi sa le citim impreuna, dar am incercat o gluma si a uitat repede...
dupa povestea aceea urma una cu piersici si noi printre lacrimi am citit pisici si nu facea sens si am ras mult pe seama asta :))
Merci mult, te pup si eu, si te imbratisez cu drag. :ymhug:
Aniela
Aniela

Mesajde violeta_argatu » Mie Mai 05, 2010 9:32 pm

Ecoul

"Intr-o zi, pe cand se aflau cu parintii la munte, la bunici, dupa o cearta cu fratele sau, cel mai mic, un copil iesi manios afara si mergand intr-o latura a casei, se apuca sa strige:
-Te urasc! Te urasc!
Atunci, auzi inspaimantat cum cineva ii raspunde: "Teee uraaaasc, Teee uraaasc...". Speriat, se napusti in casa si plangand ii zise tatalui cele petrecute. Tatal il linistii, il chestiona si mergand impreuna la locul cu pricina ii spuse:
-Ia striga acuma tare "te iubesc"
-Te iubesc! striga baiatul.
Ecoul ii raspunse la fel: "tee iubeeesc!"
Abia atunci micutul se destinse: nimeni nu-l mai ura!
-Fiule, acuma esti mic, dar trebuie sa tii minte toata viata: cum faci, asa ti se raspunde! Mai mult, iubindu-i pe oameni, acestia te vor iubi si ei pe tine. Dumnezeu, care ii iubeste foarte mult pe toti oamenii, te va iubi si pe tine ptr aceasta.

"Fapte-nalte nu vei face cand mereu inoti in rele:
Viermii nu pot niciodata straluci ca niste stele...
Binele si adevarul daca scop le ai mereu
Stai pe muntele de unde poti sa vezi pe Dumnezeu."
violeta_argatu
Moderator

Mesajde violeta_argatu » Lun Mai 31, 2010 3:35 pm

Dragostea Domnului

Se spune ca, odata, un om mergea printr-un desert. Nu mai putea de oboseala; nu mancase nimic de mai multe zile, apa nu mai avea, iar soarele puternic il topea cu razele sale de foc. In afara de intinderea nesfirsita de nisip dogoritor, nu se vedea decit urmele omului, urmele pasilor sai.
Deodata insa, omul a observat ca alaturi de el au aparut si alte urme, ca si cind mai era cineva, o persoana ce mergea o data cu ea si ale carei urme le putea vedea alaturi de ale sale. Speriat, a strigat:
-De ce sunt patru urme pe nisip, cind eu sunt singur? Cine esti si de ce nu te vad?
Dar o voce i-a raspuns:
-Sunt Dumnezeu! Nu esti singur, fiindca Eu merg alaturi de tine. Astfel, vei fi ocrotit de orice rau si vei ajunge cu bine la capat!
Omul a cazut in genunchi si i-a multumit Domnului ca S-a indurat de el, dupa care si-a continuat drumul, convins ca acum v-a reusi. Si a mers, a mers, pina cind intr-un final a simtit ca nu mai poate face un pas macar. Cazut in genuchi a privit in spate si…ce i-a fost dat sa vada? Pe nisip, nu se vedeau decit urmele pasilor sai.
-Doamne, a spus omul indurerat, de ce m-ai parasit, de ce nu sunt decit doua urme in nisip?
Dar aceeasi voce i-a raspuns cu blindete:
-Pentru ca, pina acum, Eu te-am dus in brate.
Deodata, omul nostru a simtit ceva rece, rece si a deschis ochii. Visase. Toropit de oboseala, incins de lumina soarelui, cazuse in nisip, ajuns la capatul puterilor. Dar, in timpul somnului fusese gasit de o caravana. Citiva negustori il ridicasera si il stropira cu apa. Atunci cind a simtit apa rece pe fata s-a trezit, amintindu-si de visul sau.
-Binecuvintat sa fie Domnul! – a strigat omul. Cum m-ati gasit?
-Am vazut niste urme in nisip, si ne-a, dat seama ca cineva s-a ratacit. Erau int-adevar urmele tale.
-Voi credeti ca urmele mele v-au adus aici? Nu, Dumnezeu, care S-a indurat de suferinta mea, El v-a calauzit pasii spre mine, altfel as fi murit.
Sunt unii oameni care nu vad ca Dumnezeu se ingrijeste de ei. Nu vad ca Domnul, din iubire, cauta mereu sa ii ajute. ei uita de cele sfinte si de Dumnezeu, dar Dumnezeu nu uita niciodata de ei. Ferice de aceia care vad ca toate – sanatatea, puterea de munca, fericirea tin de Dumnezeu si ca doar prin puterea Lui putem fi mantuiti. Ferice de aceia care au mereu incredere in ajutorul Domnului
Patania magarului batran
Intr-o buna zi, magarul unui taran cazu intr-o fantana.
Nefericitul animal se puse pe zbierat, ore intregi, in timp ce taranul cauta sa vada ce e de facut. Pana la urma, taranul hotari ca magarul si-asa era batran, iar ca fantana, oricum secata, tot trebuia sa fie acoperita odata si-odata. Si ca nu mai merita osteneala de a-l scoate pe magar din adancul fantanei. Asa ca taranul isi chema vecinii, ca sa-i dea o mana de ajutor. Fiecare dintre ei apuca cate o lopata si incepura sa arunce de zor pamant inauntrul fantanei.
Magarul pricepu de indata ce i se pregatea si se puse si mai abitir pe zbierat. Dar, spre mirarea tuturor, dupa cateva lopeti bune de pamant, magarul se potoli si tacu. Taranul privi in adancul fantanei si ramase uluit de ce vazu.
Cu fiecare lopata de pamant, magarul cel batran facea ceva neasteptat: se scutura de pamant si pasea deasupra lui. In curand, toata lumea fu martora cu surprindere cum magarul, ajuns pana la gura fantanei, sari peste ghizduri si iesi frematand…

Viata va arunca poate si peste tine cu pamant si cu tot felul de greutati…

Secretul pentru a iesi din fantana este sa te scuturi de acest pamant si sa-l folosesti pentru a urca un pas mai sus. Fiecare din greutatile noastre este o ocazie pentru un pas in sus. Putem iesi din adancurile cele mai profunde daca nu ne dam batuti. Foloseste pamantul pe care ti-l arunca peste tine ca sa mergi inainte.

Aminteste-ti de cele 5 reguli pentru a fi fericit:
1) Curata-ti inima de ura, frica, egoism.
2) Scuteste-ti mintea de preocupari inutile.
3) Simplifica-ti viata si fa-o mai frumoasa.
4) Daruieste mai mult si asteapta mai putin.
5) Iubeste mai mult si… scutura-te de pamant, pentru ca in viata asta, tu trebuie sa fii solutia, nu problema.
violeta_argatu
Moderator

Mesajde violeta_argatu » Lun Mai 31, 2010 3:36 pm

Cei doi frati care se iubeau de Anthony De Mello

Doi frati, unul burlac si celalalt casatorit, aveau impreuna un lot de pamant, foarte fertile, care produceau grane din belsug. Fiecaruia dintre frati ii revenea jumatate din recolta. La inceput totul a mers bine, pe urma cel casatorit incepea sa se trezeasca in timpul noptii sis a se gandeasca. Nu e drept! Fratele meu nu e casatorit si primeste jumatata din recolta, eu am sotie si 5 copii, prin urmare nu va trebui sa-mi fac griji pentru batranete. Dar cine va avea grija de bietul meu frate atunci cand v-a imbatrani. El trebuie sa puna deoparte mai mult decat mine, prin urmare e logic ca are mai multa nevoie decat mine. Si cu acest gand in minte se scula din pat, intra pe furis in casa fratelui sau si ii varsa un sac de grane in hambar. La fel si fratele casatorit incepu sa aiba astfel de ganduri in timpul noptii. Mereu se trezea si-si spunea “nu e deloc cinstit, fratele meu are sotie si copii si primeste jumate cat mine”. E cinstit atunci cand fratele meu are mai multa nevoie ca mine. Astfel se ridica din pat si se duse sa duca un sac de grane in hambarul fratelui sau.

Intr-o zi se scula la aceeasi ora si se intalnira, fiecare avand cate un sac de grane in spate.
violeta_argatu
Moderator

Mesajde violeta_argatu » Lun Mai 31, 2010 3:38 pm

Sabia si coroana
Demult, un mare imparat a vrut sa incerce intelepciunea copilului sau, mostenitorul tronului, si a asezat pe o masa coroana si sabia lui. Chemandu-si fiul, ia cerut sa se gindeasca bine si sa aleaga ce ii este mai de folos in viata. Baiatul a ales sabia.
- De ce tocmai sabia, l-a intrebat regele?
-Pentru ca prin sabie, pot cistiga si pastra coroana.
-Asa este, fiul meu, ai facut o alegere buna. Insa tine minte: la fel este si calea pe care trebuie sa o urmeze fiecare om, fie el rege sau taran de rind: Calea Crucii, a jertfei de sine. Crucea este singura arma pe care o poti folosi in viata, in razboiul de toata vremea, razboiul cu diavolul, cu ispitele, cu neputinta si cu tine insuti. Credinta inseamna lupta. Tu ai sabia prin care poti cuceri si pastra coroana, insa Crucea o avem cu totii si numai prin ea putem primi si pastra Cerul in sufletele noastre. Sa nu uiti asta, fiul meu!
(Leon Magdan, Cele mai frumoase pilde si povestiri crestin-ortodoxe, editura Aramis, Bucuresti, p.39)
violeta_argatu
Moderator

Mesajde Aniela » Mar Iun 01, 2010 4:15 pm

noi aparitii...multumim violeta! :ymhug:
abia asteptam sa le citim.:-)
:ymhug:
Aniela

Mesajde violeta_argatu » Mie Iun 02, 2010 8:00 am

Ajunul Crăciunului

De mult, în ajunul Crăciunului, Dumnezeu a coborât pe pământ împreună cu Sf. Petru, pentru a vedea cum se pregătesc oamenii să întâmpine Sărbătoarea Nasterii Domnului.

Prima dată au mers la casa unui om bogat. De cum au intrat în curte începuse să se simtă miros de cozonac, friptură, sarmale si alte bunătăti care sunt pregătite de Crăciun. Au bătut la usă si, când a iesit bogatul i-au spus:

-Omule bun, suntem doi călători obositi si înghetati. Te rugăm, lasă-ne să înnoptăm la tine si, dacă s-ar putea, să ne dai si nouă o coajă de pâine ti-am fi foarte recunoscători, că n-am mâncat nimic toată ziua.

Auzind bogatul ce au avut de spus călătorii, le-a răspuns:

-Îmi pare rău dar astept niste invitati în seara aceasta. Nu am nici unde să vă culc, nici ce să vă dau de mâncare. Mergeti la casa de alături, acolo o să găsiti de toate. Si a spunând acestea a închis usa râzând.

Alături locuia o femeie văduvă împreună cu cei doi copilasi ai săi. Dumnezeu si Sf.Petru, desi stiau, s-au dus să o încerce si pe femeie. I-au bătut în usă si i-au spus ce i-au spus si bogatului. Spre surprinderea lor, femeia le-a răspuns că îi lasă să innopteze la ea:

-Puteti rămâne peste noapte aici dar, de mâncare nici pentru copilasii mei nu am nimic.

Când au intrat cei doi călători,au văzut copiii plângând de foame, căci nu mâncaseră nimic toată ziua. După câtva timp, femeia s-a hotărât să meargă la vecinul cel bogat pentru a-i cere putină mâncare pentru copilasi. Evident, si ea a primit acelasi răspuns. La întoarecere, a trecut pe lângă grajdurile bogatului si a adunat de pe jos câteva baligi, le-a pus în sort si a plecat spre casă. Când a intrat copiii au sărit bucurosi din pat strigând:

-Mami, mami, ne-ai adus de mâncare?

Plângând în suflet, femeia le-a răspuns:

-Culcati-vă linistiti că v-am adus mâncare. Mâine, de Crăciun, o să aveti ce să mâncati.

Auzind aceasta, copiii s-au culcat fericiti, însă mama si cei doi călători stiau adevărul. Pentru a nu-si da seama copilasii, femeia a pus baligile în cuptor.

După putin timp, nu mică i-a fost mirarea când Dumnezeu i-a zis:

-Haide femeie, deschide cuptorul si scoate mâncarea, că de acum s-o fi făcut.

-De ce vă bateti joc de mine? Parcă domniile voastre nu stiti ce am pus în cuptor… spuse femeia plângând.

-Nu auzi ce ti-am spus? Deschide! insistă Dumnezeu.

De gura străinului, femeia a deschis cuptorul, si nu mică i-a fost mirarea când a văzut tot felul de bunătăti înăuntru, la fel ca pe vremea când trăia bărbatul ei.

În acel moment si-a dat seama cine sunt străinii, si a căzut la picioarele lor multumindu-le. Dar Dumnezeu a oprit-o spunându-i:

-Scoală-i pe copii si dă-le să mănânce. Si în acel moment cei doi s-au făcut nevăzuti.

În acest timp, la casa bogatului începuseră să sosească invitatii. Când au ajuns toti, s-au asezat la masă pentru a începe ospătul. Dar ce să vezi, când să scoată slugile mâncarea din cuptoare pentru a o servi, în toate era numai baligă.

Din fericire, povestirea noastră are un final fericit. După ce au plecat invitatii, bogatul si-a pus slugile să pregătească din nou din toate bunătătile iar apoi a chemat-o pe vecina văduvă cu copilasii ei să petreacă împreună Sărbătoarea Crăciunului. Si după sărbători, pentru a se asigura că are din ce să trăiască, a angajat-o la conacul său.
violeta_argatu
Moderator

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Educatie crestina